Právě to bylo jedním z témat v mém webináři o HR marketingových cílech, který si můžete přehrát ze záznamu. Důvodů, proč se kandidáti nehlásí, je spousta. Vždy to záleží na firmě, pozici, a dalších faktorech. Roli hraje i to, jestli se vám nehlásí kandidáti na jednu konkrétní pozici, nebo vnímáte pokles reakcí plošně. Další otázkou, kterou je potřeba si zodpovědět, je, jestli se dlouhodobě potýkáte s nedostatkem kandidátů, nebo jestli se vám nehlásí lidé jen poslední týden nebo dva. Protože se ale ve věcech rýpu až moc do hloubky, sepsala jsem několik obecných tipů, jak zjistit, proč se vám kandidáti nehlásí. Ty by měly být platné na všechny zmíněné situace.
Opravdu se žádní kandidáti nehlásí?
Ze všeho nejdříve si ověřte, jestli se opravdu nikdo nehlásí, nebo jen jestli pod slovem “nikdo” nevidíte slovo “kvalitní kandidáti”. Pokud totiž máte po několik málo dní výpadek v získávání nových kandidátů, ověřte si, že máte aktivní inzerci, že vám například na reklamní platformě nedošly finance, jestli nebyla reklama zamítnuta, protože něco porušujete, nebo jestli třeba není problém ve funkčnosti reakčního formuláře.
Pokud se vám dlouhodobě nedaří získávat kandidáty, to je trochu jiná věc. O tom už v další části tohoto blogu.
6 tipů, kde hledat chybu
Teď už se dostáváme ke konkrétním krokům, které vám můžou pomoc vyřešit problém s nedostatkem kandidátů a znovu probere vaše náborové procesy k životu.
Neatraktivní pracovní nabídka
Prvním možným důvodem může být, že vaše pracovní nabídka není dostatečně atraktivní. Zkuste se na ní podívat očima potenciálních zaměstnanců – nabízíte zajímavé benefity, rozvojové příležitosti a inspirující pracovní prostředí? Je důležité prezentovat svou firmu jako atraktivní místo pro práci. Stejně jako Whiskas neprodává jídlo pro kočky, ale prodává emoci spokojené kočičky, vytvářejte i vy chuť nebo zkrátka poptávku, mezi kandidáty, pro vás pracovat. Nadchněte je a vysvětlete jim, že u vás zažijí něco úplně jiného oproti společnosti, kde jsou teď.
Nepřesné požadavky na pozici
Dalším faktorem může být nesoulad mezi požadavky na pozici a skutečnými potřebami firmy. Příliš specifické nebo nadměrné požadavky mohou odradit kvalifikované uchazeče. Zkuste znovu zvážit požadavky a zajistěte, že odpovídají aktuálním potřebám vaší organizace. Mně se vždycky osvědčuje řešit pracovní inzeráty se čtyřmi lidmi ve firmě, a to s:
- přímým nadřízeným potenciálního kandidáta,
- s kolegou, který už na dané nebo obdobné pozici pracuje,
- s náborářem,
- (se mnou nebo) s jakýmkoli jiným marketérem.
Tohle všechno dohromady mi totiž pomůže inzerát případně upravit tak, aby byl dostatečně výstižný, poutavý, přesný, intuitivně a autenticky napsaný.
TIP! Zapojte programy firemních ambasadorů do propagace vaší firmy a vás jako zaměstnavatele. Stáhněte si můj e-book a inspirujte se, jak na to!
Nedostatečná viditelnost pracovních inzerátů
Může se stát, že kandidáti nevědí o tom, že máte zrovna otevřené pozice. Využijte sociální sítě včetně profesních skupin, webové stránky vaší firmy, sítě vašich ambasadorů a pracovní portály. Dbejte také na to, aby se zejména název vaší pozice odlišil od ostatních na pracovních portálech. V opačném případě se snadno váš inzerát ztratí mezi desítkami podobných inzerátů.

Aktivně propagujte váš kariérní web, nastavte si proklikové reklamy na vaše pracovní inzeráty, přesdílení pozic přes vaše kolegy, firemní ambasadory a třeba i vedení společnosti a zahrnutí inzerátů do vašeho mailingu na váš talent pool, pokud vám samozřejmě dali souhlas s využitím jejich kontaktů na tato sdělení.
TIP! Využívejte vaše sociální sítě pro potřeby HR marketingu na maximum! Mrkněte, jak na to!
Problematický nebo negativní kandidátský zážitek
Někdy může být důvodem, proč se k nám nehlásí kandidáti, složitý nebo nejasný proces přijímání. Ujistěte se, že váš proces je efektivní, transparentní a přívětivý. Kandidáti oceňují jasnou komunikaci a rychlé reakce.
Pokud Vás překvapuje, že potenciální zájemci o práci u vás stráví na vašem webu i pracovních inzerátech spoustu času, dívají se jejich detail ale reakční formulář nakonec nevyplní, zapojte například SmartLook nebo Hotjar a dívejte se na nahrávky, co případně brání potenciálním kandidátům vyplnit reakční formulář. Je to příliš velký počet povinných polí k vyplnění, nefuknčí Captcha pole, nefuknční pole pro nahrání životopisů? To vše si můžete prohlédnout právě na těchto nahrávkách.
TIP! Inspirujte se velmi efektivní a dobře vymyšlenou náborovou kampaní Policie České republiky!
Také si tam ověříte, jestli je jak váš kariérní web, tak vaše pracovní inzeráty optimalizované pro mobilní zařízení. Na nich totiž dochází v drtivé většině k prvnímu průzkumu pracovních inzerátů. Reálné vyplnění reakčního formuláře probíhá nejčastěji na desktopových zařízeních, ale mobilní verze zde hraje naprosto klíčovou roli. Zkontrolujete si, že například cookies lišta nebo váš chatbot neblokuje většinu obrazovky a neodrazujte to lidi k vyplnění formuláře.
Analytika a optimalizace webových stránek
Zapojte analytické nástroje a podívejte se, jestli mají kariérní stránky nějakou návštěvnost a kde případně zájemce o práci u vás ztrácíte. Standardně je možné sledovat pohyb lidí mezi jednotlivými kroky až po vyplnění reakčního formuláře. Webové stránky umožňují sledovat, kolik lidí z jakých zdrojů přijde na vaši kariérní stránku, kolik jich dále pokračuje na pracovní inzeráty, kolik času na nich tráví, jestli se sem opakovaně vrací a kolik z nich opravdu vyplní reakční formulář.
Špatná pověst zaměstnavatele
Pokud má firma špatnou pověst na trhu práce, může to odrazovat potenciální kandidáty. Pracujte na vytváření pozitivní kultury ve firmě a aktivně se angažujte v zlepšování firemního image. Spokojení zaměstnanci jsou často nejlepšími ambasadory firmy.
TIP! Ověřte si, jak si stojíte jako zaměstnavatel prostřednictvím těchto metod!
Vyzkoušejte tyto tipy a věřím, že se počet kandidátů na vaše pracovní pozice zvýší. Co nemůžu dostatečně zdůraznit je práce na budování značky zaměstnavatele. Je to dlouhodobá, komplexní a celkem tvrdá práce, ale rozhodně se vyplácí. Pokud váháte, jak s budováním značky zaměstnavatele začít, přehrajte si záznam z mého loňského webináře. Jinak jsem vám samozřejmě k dispozici formou firemních školení nebo mentoringu.