Když jsem působila v personální agentuře, měla jsem na starost propagaci vybraných pracovních pozic některých klientů a vnímala jsem mnoho omezení. Základními prvky úspěšného HR marketingu je silné a pozitivní vnímání značky zaměstnavatele a její dlouhodobá a kontinuální komunikace, a to i co se týče pracovních pozic. Pokud tedy jako zástupce pracovní agentury komunikujete pracovní pozici pro “anonymního” klienta a máte tento úkol jen po omezenou dobu, bude to docela výzva. Na to jsem narážela velmi často. Proto jsem se rozhodla zaměřit dnešní článek na to, jak HR marketing přizpůsobit právě personálním agenturám.
Výhody personální agentury z pohledu HR marketingu
Nechci, aby to znělo, že pro personální agentury HR marketing není řešením. Určitě je, jen trochu jinak. Jaké jsou hlavní výhody propagace pozic přes personální agentury?
Široká síť kontaktů
Personální agentury často disponují rozsáhlou sítí kontaktů a databází potenciálních kandidátů. To jim umožňuje oslovit širší okruh pracovních uchazečů. Je možné tato data, například v ATS, segmentovat (jen s platným souhlasem kandidátů!) a cílit oborově zaměřené pracovní inzeráty, například na Facebooku, LinkedInu nebo Instagramu a koneckonců i v rámci Google Ads!

Agentury mohou kandidátům, kteří oborově ladí s jejich pracovní nabídkou, posílat pravidelné emaily s jednotlivými nabídkami.
TIP! Generace Z začíná tvořit velký podíl pracovní síly na trhu práce. Přečtěte si, jak přilákat a angažovat mladé talenty!
Vysoká návštěvnost webu
Předpokládám, že známější pracovní agentury mají na webu vysokou návštěvnost. I toho lze využít. Mohou pomocí remarketingových kampaní cílit na návštěvníky. Je zkrátka možné ukazovat lidem, kteří byli na vašem webu, vaše reklamy.
Příležitost pro méně známé značky

Propagace pracovních pozic málo známých společností přes agenturu může být super! Personální agentury pomohou těmto zaměstnavatelům dostat se do povědomí kandidátů a přitáhnou jejich pozornost.
TIP! Přečtěte si, jak můžete sledovat vývoj vaší značky zaměstnavatele.
Ochrana důvěrnosti
Propagace anonymních pracovních pozic umožňuje ochranu důvěrnosti klientů personální agentury. Tímto způsobem se předejde zveřejňování citlivých informací o zaměstnavatelích a jejich plánech.
Upozorňuji, že jsem marketérka. Píšu jen to, co běžně spadá do mých kompetencí a jak to vnímám já. Určitě sem spadá spousta dalších věcí, například to, že přes agenturu společnost může zveřejnit plat, aniž by se jeho výši dozvěděli současní zaměstnanci apod.
Nevýhody personální agentury z pohledu HR marketingu
Omezená informační báze
Bez zveřejňování konkrétních zaměstnavatelů se personální agentura může setkat s omezenou informační základnou pro propagaci pracovních pozic. Kandidáti mohou být skeptičtí nebo méně motivováni reagovat na anonymní inzeráty.
Chybějící firemní identita
Propagace pracovních pozic bez uvedení jména zaměstnavatele ztěžuje budování povědomí o firemní identitě a kultuře. Kandidáti mají často zájem o pracovní místo v prostředí, které odpovídá jejich hodnotám a očekáváním.
TIP! Podívejte se také jaká je role HR v HR marketingu. Přečíst si o tom můžete tady.

Krátkodobost propagace
Často se může stát, že spolupráce je jen krátkodobá stejně jako možná doba propagace dané pozice. To může omezit dobu, po kterou jsou pracovní pozice viditelné a dostupné pro kandidáty.
Limitující možnost vnímání značky zaměstnavatele
Na toto narážím celkem často, že interní recruiter vždy pomůže potenciálnímu kandidátovi navnímat budoucí pracovní prostřední podstatně lépe než člověk z agentury. I to jde změnit při velmi úzké spolupráci nebo v rámci RPO, kdy například tento outsourcovaný recruiter z agentury může fyzicky “sedět” u klienta a vše si vyzkoušet a navnímat na vlastní kůži a poté to autenticky prezentovat potenciálním kandidátům.
Je důležité, aby personální agentury správně vyvážily výhody a nevýhody propagace anonymních pracovních pozic a přizpůsobily své strategie tak, aby maximálně využily potenciál tohoto typu propagace.
TIP! Nezapomeňte si také přečíst článek o tom, jaký je rozdíl mezi inbound a outbound recruitment marketingem!
6 způsobů, jak může personální agentura efektivně využívat HR marketing
Abyste si z tohoto článku odnesli také nějaké tipy, sepsala jsem přehled způsobů, jak personální agentury můžou velmi efektivně využívat HR / recruitment marketing.
1. Zaměření na přednosti pozice

Místo zaměření se na jméno klienta se soustřeďte na přednosti a benefity pracovní pozice. Zveřejňujte informace o zajímavých projektech, růstových příležitostech, skvělém pracovním prostředí nebo výhodách, které tato pozice nabízí.
TIP! Věděli jste, že se kvalitní obsah, který vytvoříte, dá recyklovat? Více na téma content morphingu, který se vám může hodit, dozvíte zde.
2. Vytváření atraktivních popisů pracovních pozic
Při propagaci pracovních pozic důkladně popište povinnosti, požadavky a očekávané dovednosti. Snažte se vytvořit zajímavé a přesvědčivé texty, které zaujmou potenciální uchazeče o práci.
3. Využívání kvalitního vizuálního obsahu
Spolu s popisy pracovních pozic využijte vizuální obsah, jako ilustrace, obrázky nebo videa. Tyto vizuální prvky pomohou přitáhnout pozornost a zaujmou potenciální kandidáty.
4. Strategie sociálních médií
Využijte sílu sociálních médií k propagaci anonymních pracovních pozic. Vytvořte atraktivní grafiku, která reprezentuje danou pozici, a sdílejte ji na relevantních platformách. Použijte vhodné hashtagy k oslovení vaší cílové skupiny.
TIP! Podívejte se na tento článek, pokud se chcete dozvědět více na téma sociální sítě v HR marketingu! Zjistíte jak na sítě v této oblasti.
5. Budování talent poolu
Vybudujte si databázi talentů a udržujte si kontakty se zájemci o práci. Když získáte anonymní pracovní pozici, můžete se obrátit na tyto kontakty a informovat je o nových příležitostech.
Věřím, že vás můj přehled o výhodách a nevýhodách modelu personálních agentur v rámci HR marketingu zaujal a že se inspirujete způsoby, kterým HR marketing využívat.
TIP! Zajimá vás HR marketing a employer branding? Chcete se o tom dozvědět více informací? Pokud ano, přihlaste se zde na moje školení!