Jak vytvořit poutavé kariérní video

Čím dál častěji mi přibývají klienti, kteří chtějí konzultovat nápady na jejich kariérní videa. Některé jsou skutečně skvělé, ale když se zeptám: “Na koho tím videem přesně chcete zacílit? Opravdu to takhle u vás ve firmě chodí? Cítí vaši zaměstnanci tuto atmosféru, kterou tam chcete takhle ukázat?” Poté následuje dlouhé zaváhání.

Trvám na to, že jen autentické sdělení a vizuální interpretace vás jako zaměstnavatele je to pravé. Je možné natočit samozřejmě i neautentické video, ale vaši kandidáti možná už první den poznají, že se “nechali napálit” a důvěra mezi vámi a kandidátem může být hned na začátku pošmodrchaná. Jak tedy udělat kariérní video skutečně autentické a poutavé? A to je právě hlavním tématem dnešního článku!

Jak postupovat při tvorbě videa

S klienty vždycky dodržuji tento postup, který zajistí komplexnost celého procesu příprav a tvorby kariérního videa.

1. Definujte si cíl

Jasně si stanovte, čeho chcete pomocí videa dosáhnout. Pokud cílíte na potenciální kandidáty, zvažte, zda hledáte lidi, kteří se budou hodit do stávajícího týmu, nebo kteří budou tým doplňovat. Možná si chcete vylepšit pověst vaší společnosti?

TIP! Přečtěte si mé zhodnocení a detailnější rozbor náborové kampaně Policie ČR

2. Specifikujte budoucí umístění videa

Když už mluvíme o umístění, v předchozím bodě jste zjistili, na koho budete videem cílit. Proto i umístění videa přizpůsobte těm platformách, kde se vaše cílovka reálně pohybuje.

Někdy mám pocit, že klienti chtějí minutové video a v celé délce ho chtějí vypublikovat a finančně zasponzorovat na všech možných kanálech. Jenže například jinou délku videa bych já osobně umístila na kariérku a jinou délku do remarketingu na YouTube ve formě 6 vteřinového Bumper Ad. Jinak se lidé chovají také na Facebooku nebo Instagramu atp.

TIP! Sociální sítě jsou v dnešní době nezbytným nástrojem HR marketingu. Více se dozvíte v tomto článku.

3. Upřesněte si vaše EVP

Zaměřte se na aspekty, ve kterých vaše společnost vyniká neboli vaše EVP (Employee value propositions). Máte úžasné kancelářské prostory, které získaly designovou cenu? Ukažte je, protože pro některé kandidáty jsou pracovní prostory důležité. Možná pořádáte každoroční firemní výlety, které zaměstnanci milují, dopřáváte zaměstnancům neomezenou dovolenou, firemní školku nebo jste tzv. tyrkysovou firmou – promítněte to ve videu.

4. Vyberte formu zpracování videa

Nabízí se vám několik možností – můžete jít formou animovaných videí, čehož já nejsem osobně fanouškem. Mrkněte, jak si s tím poradila společnost UniCredit. Za mě je podstatně lepší variantou reálné video s živými lidmi. Když vybíráte “herce” do kariérního videa z řad vašich kolegů, neomezujte se pouze na vedoucí pozice. Představte různorodost a zahrňte zaměstnance z různých oddělení a etnických pozadí, pokud se snažíte o diverzitu pracovního prostředí.

TIP! Dva hlavní přístupy, které lze využít k přilákání a udržení zaměstnanců, jsou inbound a outbound recriutment marketing. Jaký je mezi nimi rozdíl si přečtěte zde!

5. Vytvořte scénář a storyboard

Tím, že často spolupracuji s velkými firmami, proces vytváření kariérního videa zahrnuje spoustu schvalovacích procesů a koleček na různých odděleních a úrovních vedení dané firmy. Skvěle se mi osvědčilo zpracovávat storyboard, který jde nejen interně ke schválení, ale slouží pak i jako skvělý podklad pro videomakery k nacenění a samozřejmě produkci. Storyboard vám efektivně poslouží k:

  • Rozdělení do sekcí, což vám umožní postupovat přesně podle plánu a udržet pozornost.
  • Rozepsání scén – pro každou část videa si rozepište scény, které bude obsahovat. 
  • Text a dialogy – k jednotlivým scénám můžete přidat nápady na text nebo dialogy, které mohou být ve videu.
  • Vizuální nápady – přidejte ke scénám nápady na vizuální prvky jako jsou obrázky, videa, animace nebo grafika. Důkladně promyslete, jakým způsobem vizuálně podpoříte své sdělení.
  • Pohyb kamery a záběry – zvažte, jakým způsobem se bude kamera pohybovat a jak budou záběry střídány. Může jít například o blízké záběry na vás nebo záběry vašich pracovišť.
  • Tempo a hudba – rozhodněte se, jak rychle se bude video pohybovat a jaká hudba nebo zvuky ho budou doprovázet. Toto výrazně ovlivní náladu videa.
  • Přidání efektů a animací.

6. Hurá do produkce

Jestliže jste splnili všechny předchozí kroky a všichni, kdo mají do videa do mluvit, vám dali zelenou, hurá na to! 

Jaké kariérní video je moje nejoblíbenější?  V tomto blogu jsem se detailněji zabývala naprosto úžasným kariérním videem Policie ČR

Další tipy na kariérní videa

Zkuste trochu neformálnosti

Představte osobnosti svých zaměstnanců tím, že jim položíte zajímavé a osobní otázky. Udržujte atmosféru videa uvolněnou a přátelskou. Skvělým příkladem je společnost Effectix, mrkněte na jedno z jejich starších kariérních videí.

TIP! Neváhejte a přihlaste se na mé zářijové školení, kde se dozvíte plno užitečných informací o budování značky zaměstnavatele a o marketingu v náboru!

Buďte autentičtí a bavte se

Vytvořte zábavné a autentické video, které osloví jak vaše zaměstnance, tak potenciální kandidáty. To ale za předpokladu, že skutečně na pracovišti nějaké vtipálky máte. Třeba Logio si s kariérním videem skvěle poradilo. Mrkněte sem!

U jednoho klienta jsme si navymýšleli naprosto “peckovní” nápady, ale klient nás naštěstí duchapřítomně zarazil se slovy: “Je to super, strašně bych to tam chtěl, ale my jsme korporát a navíc do kanceláří moc nechodíme. Když už jsme tady, máme mraky schůzek a sotva se v časovém presu pozdravíme u kávy. Tohle nejsme my.”

TIP! V dnešním světě moderního náboru je důležité umět vystoupit davu, abyste uspěli. Přečtěte si, zapojit storytelling krok po kroku.

Reálný odraz vaší firemní kultury

Dejte do videa pracoviště, zaměstnance, vaše čtyřnohé mazlíčky, pokud jste v pet friendly firmě – cokoli, co by dalo náhled na to, jaké to je pracovat ve vaší společnosti. Celkem kontroverzně ke kariérnímu videu přístoupila společnost Fiverr.

Buďte struční a trefní

Lidé mají krátkou pozornost. Podle Skill Scout máte 1 minutu a 36 sekund na to, abyste zaujali kandidáta, takže toho využijte co nejvíce.

Inspirujte se například tímto videem od společnosti Maso here. Jasně a stručně je uvedeno, co dělají, v čem jsou vyjímeční, jaká je vize, další plány pro rozvoj, ale i jaký prostor budoucí marketingový ředitel může mít.

Zvýrazněte otázky, které si kandidáti často kladou

Will Staney, zakladatel a hlavní konzultant společnosti Proactive Talent Strategies, říká, že čím více můžete zodpovědět jejich otázky před pohovorem, tím více se můžete zaměřit na vzájemnou shodu místo klasických otázek. Zkuste to do videa obsáhnout, ale s mírou. Držte video maximálně do 2 minut celkové délky. Já bych se držela spíš těsně nad hranicí jedné minuty.

Zahrňte CTA

Co by měl kandidát udělat po zhlédnutí náborového videa? Informujte je o dalších krocích, které byste chtěli, aby podnikl.

Věřím, že vám tento článek pomohl utřídit si myšlenky, pokud i vy se hodláte ve vaší společnosti pustit do vytváření kariérního videa. V tomto článku nejsou zahrnuty body, jako je výběr vhodných herců/zaměstnanců vaší společnosti, výběr produkční agentury atd. Ale tomu se budeme věnovat v některém z příštích článků.

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek