Virtuální influenceři jako budoucnost influencer marketingu?

Jaký další vývoj se dá očekávat v oblasti influencer marketingu? Stačí nám ještě klasičtí influenceři? Co takhle virtuální influenceři. Slyšeli jste už o nich?

Jaký je současný zájem o influencery?

Podle statistik zveřejněných na serveru Neilpatel vyplývá, že objem financí investovaných do influencerů má v roce 2019 vzrůst o 44 % oproti roku 2018.

Tomu také odpovídají statistiky zveřejněné Googlem. Právě tam byl zaznamenán v posledních třech letech 1500% nárůst vyhledávanosti témat spojených s influencer marketingem.

Na druhou stranu se ale potýkáme i s trendem nákupu fake followerů, autenticity nebo spíše neautenticity propagace na Instagramu apod. Tímto tématem se zabývá například dokument #followme, který ukazuje stinnou stránku Instagramu a businessu s ním spojeným. Rozhodně doporučuji zhlédnout.

A co bude dál?

Server Brandwatch uvádí, že 63 % uživatelů Instagramu používá tuto appku každý den. Aktuálně je na Instagramu přes 40 miliard fotek a tento počet se každou vteřinou zvyšuje doslova raketovým tempem. Dostali jsme se až do takového stavu, kdy dokonce@insta_repeat dává dohromady koláže téměř totožných fotek, které se na Instagramu objevují.

Množstvím fotek a aktivitou na Instagramu se snaží poprat i tzv. Instahusbands. Jejich trápení je vtipnou formou představené ve stejnojmenném krátkém videu.

Virtuální influenceři

Téma virtuálních influencerů pro mě zatím pořád poměrně neuchopytelné téma z pohledu propagace. Kdo jsou virtuální influenceři? Jsou dokonalí, velice aktivní na Instagramu, mohou být poměrně hodně kontroverzní, nicméně jsou velmi populární, ale tak trochu nereální. 

Virtuální influenceři nejsou vlastně až zase takovou novinkou. Pamatujete na doteď populární kapelu Gorillaz? Také nebyli reální. Přesto dostali dokonce cenu Grammy. 

Seznamte se s Lil Miquelou a Blawkem

Pro tento blog jsem vybrala 2 pro mě v tuto chvíli nejzajímavější virtuální influencery (z pohledu počtu sledujících), a to Lil Miquelu a Blawka.

Lil Miquela má už přes 1,6 milionu sledujících a „vznikla“ už v roce 2016. Lil Miquela dokonce patří k 25 nejvlivnějším „lidem“ na internetu.

Blawko má přes 139 tisíc followerů. Ve svých projevech je poměrně kontroverzní. Často nevybíravě komentuje události současného dění. Na většině jeho fotek ho uvidíte s dýchací maskou. Co jsem dohledala, tak to nemá úplně něco specificky společného se zhoršující se kvalitou ovzduší nebo upozorňováním na množství CO2 ve vzduchu. Možná jen jeho tvůrci ještě nevyřešili podobu jeho rtů? 🙂

Ještě je určitě zajímavá modelka Shudu, která společně s jejími dvěma rovněž virtuálními kolegyněmi Margot a Zhi propagují módní pařížskou značku Balmain.

Co z toho plyne?

V Čechách už také máme několik virtuálních mini influencerů, o kterých možná brzy uslyšíme. S tématem propagace prostřednictvím virtuálních influencerů ale musím rozhodně připomenout legislativní opatření proti klamavé reklamě apod. Jak vlastně virtuální influencer, který nic necítí a není reálný, může propagovat kosmetiku. Sám ji přece nemá šanci nikdy vyzkoušet…

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek