V dnešním stále konkurenčnějším světě je pro firmy důležité přilákat a udržet si ty nejtalentovanější zaměstnance. Aby toho dosáhly, musí firmy využívat moderní a efektivní nástroje, které jim pomohou oslovit správné kandidáty a zajistit jim pozitivní zkušenost s celým náborovým procesem. Proto jsem pro vás připravila shrnutí šesti klíčových trendů v oblasti HR marketingu, které by podle mého názoru mohly hrát důležitou roli v roce 2023.
Co je HR marketing?
Jen pro připomenutí – HR marketing si představte jako soubor strategií a aktivit, které pomáhají organizacím budovat pozitivní značku zaměstnavatele, přilákat nové talenty a také si udržet si stávající zaměstnance. To přispívá mimo jiné ke konkurenceschopnosti a dlouhodobému úspěchu společnosti.
TIP! O HR marketingu pravidelně už druhý přednáším studentům na VŠE. Mrkněte na fotky ze zimního semestru roku 2022.

Trendy v HR marketingu v 2023
Vzhledem k této složité ekonomické situaci a dalším mnoha faktorům je celkem jednoznačně vidět snížený zájem lidí měnit práci. Proto je důležité lidi nalákat a správně motivovat ke změně práce, a to prostřednictvím HR marketingu. Jaké trendy v HR marketingu nás v roce 2023 můžou čekat?
TIP! Přečtěte si výstupy z dotazníkového šetření realizovaného ve spolupráci společností GoodCall a Edenred (česká verze je k dispozici tady), co jsem koordinovala v loňském roce, a dozvíte se, proč firmy řeší nedostatek kandidátu HR marketingem!
Využití umělé inteligence
Možná už vám neustálé zmiňování AI už leze krkem, ale opravdu se bude v letošním roce týkat i HR marketingu. Kromě ChatGPT existuje i řada jiných „pomocníků„, kteří vám během několika vteřin pomohou s tvorbou příspěvků na sociální sítě, literární rešerší při psaní blogů nebo PR zprávy a dokonce i se základním textem pro webové stránky atp.
POZOR! Opravdu doporučuji tyto nástroje využívat jen jako podklad pro další zpracování. Jak je velmi správně psáno na gptzero.me, co velmi přesně odhalí, jaký podíl textu vám vytvořila umělá inteligence – Human deserve the truth. Takže „vocaď pocaď.“
TIP! Přečtěte si článek o tom, kde podle mně společnosti v rámci HR marketingu dělají nečastěji chyby.
Zlepšování kandidátské zkušenosti
Ať se nám to líbí nebo ne, pozitivní kandidátská zkušenost je klíčovým faktorem pro úspěšný nábor a udržení si talentovaných zaměstnanců. Letos očekávám ještě větší zintenzivění tohoto trendu. Firmy by měly věnovat více pozornosti tomu, jak se kandidáti během náborového procesu cítí a na základě toho vylepšit každý krok náborového procesu, a to od prvotního kontaktu až po nabídku a onboarding.
Mobilní aplikace a chatboti
Na předchozí bod nám rovnou navazuje častější zapojování mobilních aplikací a chatbotů pro komunikaci s kandidáty a zaměstnanci. Předpokládám, že firmy se budou věnovat vývoji mobilních aplikací, co usnadní náborový proces, a budou zapojovat chatboty k rychlé a efektivní komunikaci s kandidáty.
Budu se opakovat, ale jsem fascinovaná komplexitou náborové kampaně Policie ČR. Jak jste se mohli dočíst v mém příspěvku na LinkedIn, náborová PPC kampaň vede zájemce o práci rovnou na chatbota. Virtuální asistent Polda kandidátům 24/7 poradí, která oblast práce by pro ně byla zajímavá atd. Moc by mě zajímalo, jak to na kandidáty působí. Jestli je chatbot odradí, nebo naopak příjemně překvapí.
Videa a storytelling
Očekávám, že formát videí a storytellingu budou stále více využívané pro získávání nových talentů. Co se týče obsahu videí, doporučuji věnovat se zaměstnancům, firemní kultuře a obecně pracovnímu prostředí. Díky tomu potenciální kandidáti lépe navnímají atmosféru společnosti a udělají si obrázek o tom, jaké to je pracovat v dané firmě.
Intenzivnější Employer branding
Jak už jsem zmiňovala, letos je více než kdy jindy důležité zapracovat na značce zaměstnavatele a opravdu motivovat potenciální kandidáty ke změně práce. Tyto aktivity podpoří i angažovanost a loajalitu současných zaměstnanců. K tomu předpokládám, že budou firmy zapojovat kromě sociálních sítí i kanály, které doteď třeba nevyužívali jako třeba podcasty, PR apod.
TIP! Nemáte jasno v tom, jaký je rozdíl mezi HR marketingem a Employer brandingem? Přečtěte si můj článek!
Ambasadorské programy
S příchodem ChatGPT mám pocit, že právě teď se bude klást mnohem větší důraz na autenticitu a osobní přístup. To se promítá například do ambasadorských programů, kde skutečně vidíme lidské tváře, budeme číst jejich názory a myšlenky na události, témata a jejich zkušenosti se značkou/společností, pod kterou jako ambasadoři působí. V tomto ohledu bude podle mně naprosto klíčovým trendem – autenticita.
TIP! Víte, že jsem se dva roky po sobě zapojila do velké Employer Brandingové kampaně pro ExxonMobil Prague v rámci společnosti GoodCall? Za kampaň jsme dokonce získali ABSL Diamond Award! Psala jsem o tom na LinkedIn a tomto článku se o kampani dozvíte více!
Ještě bych sem mohla dodat k dalším trendům HR marketingu v 2023 třeba zapojení TikToku do náborových kampaní, větší personifikace HR marketingových kampaní, efektivnější práci s LinkedIn algoritmem, testování nových reklamních formátů apod. Nicméně těchto 6 trendů považuji za nejdůležitější a můžou mít opravdu velký dopad na HR marketing ve společnostech. Nejste si jistí, jak s HR marketingem začít, nebo vám současné aktivity nepřináší výsledky? Přijďte na moje školení!